Шаблоны для Joomla 3 здесь
default_mobilelogo

 

20 червня 2021 року своє 15-річчя відсвяткувала навчально-наукова лабораторія екстремальної та кризової психології – підрозділ, якому і досі не має аналогів ані в Україні, ані за її межами.

Донедавна в нашому суспільстві, при проведенні аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, психолог не мав права ні на проведення будь-якої роботи з постраждалими, ні на знаходження в осередку лиха. Ті, хто вижив, фактично перебували сам на сам зі своїми проблемами. А це, у свою чергу, призводило до трагічних наслідків та руйнівних процесів у психіці постраждалих. Найголовнішою проблемою, яка заважала організації діяльності психологів тоді Міністерства з надзвичайних ситуацій, а зараз Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС), в осередку надзвичайної ситуації, була відсутність відповідної нормативно-правової бази. Фахівці-надзвичайники могли лише припускати, що, де та коли повинен був робити психолог, ніхто не мав інформації щодо його ролі при проведенні пошуково-рятувальних робіт в осередку лиха, не було ніяких практичних розробок щодо надання екстреної психологічної допомоги постраждалому населенню.

Саме тому у 2004 року групою вітчизняних вчених (С.М. Миронець, О.В. Тімченко та ін.) було ініційовано проведення роботи щодо обґрунтування та створення відповідної законодавчої бази, яка б визначала роль і місце психолога в осередку надзвичайної ситуації та регламентувала його діяльність. А вже у червні 2006 року, на базі провідного навчального закладу системи ДСНС – Національного університету цивільного захисту України, було створено науково-дослідну лабораторію екстремальної та кризової психології, яку очолив доктор психологічних наук, професор О. В.Тімченко.

На цей час фахівцями навчально-наукової лабораторії екстремальної та кризової психології здійснюється розробка та удосконалення цілеспрямованої екстремальної професійно-психологічної підготовки персоналу ДСНС з використанням спеціальних психотренінгових програм. Тривають науково-методичні розробки в межах вдосконалення форм та методів надання екстреної психологічної допомоги постраждалому внаслідок надзвичайних ситуацій військового походження населення.

За цей час колективом лабораторії було організовано безпрецедентне за обсягом, злободенністю проблем і праксеологічною спрямованістю проведення наукових досліджень в галузі екстремальної та кризової психології. На відміну від результатів більшості наукових досліджень, які, нажаль, сьогодні не мають повноцінної практичної реалізації, теоретико-емпіричні вишукування фахівців лабораторії знаходять практичне застосування у виникаючих екстремальних реаліях сучасного життя, тобто безпосередньо впроваджуються в практичну площину. Так, з початку свого існування і до сьогодні, персонал лабораторії надав екстрену психологічну допомогу сотням постраждалих в осередку надзвичайної ситуації, а також працівникам аварійно-рятувальних підрозділів ДСНС, що брали участь у ліквідації наслідків різноманітних надзвичайних ситуацій. Сьогодні лабораторія є своєрідним навчально-науковим і методичним центром для регіональних психологічних служб ДСНС.

 

Паралельно з цим реалізовуються завдання щодо видання навчальної та науково-практичної літератури в межах серії «Психологічне забезпечення діяльності МНС України». Сьогодні бібліотека психолога ДСНС налічує не один десяток видань, а деякі екземпляри стали справжніми бестселерами в галузі екстремальної та кризової психології.

Підсумовуючи, зазначимо, що основними завданнями навчально-наукової лабораторії є здійснення наукових досліджень в галузі екстремальної та кризової психології; розробка та удосконалення нормативно-правової бази, що регламентує діяльність служби психологічного забезпечення персоналу ДСНС; проведення цілеспрямованої екстремальної професійно-психологічної підготовки персоналу ДСНС з використанням спеціальних психотренінгових програм; розробка і впровадження в практичну діяльність психологів ДСНС сучасних психотехнологій роботи з кризовою особистістю і вирішення психологічних проблем, які виникають у персоналу ДСНС та цивільного населення в умовах надзвичайних ситуацій різного походження.

Озираючись назад, можемо з впевненістю сказати, що науково-практичний доробок лабораторії за 15 років її існування став міцним підґрунтям для створення та розвитку психологічних служб в інших міністерствах і відомствах сектору безпеки і оборони України, а професійний досвід фахівців лабораторії залишається актуальним та затребуваним серед колег.

Статті випуску №1

joomla3x