Joomla шаблоны бесплатно http://joomla3x.ru
default_mobilelogo

Повний текст статті >>>

Ігор Приходько

доктор психологічних наук, професор. начальник центру. Національна академія Національної гвардії України, Харків

ORCID 0000-0002-4484-9781

 

DOI - https://doi.org/10.52363/dcpp-2022.2.4

Ключові слова: Посттравматичні стресові розлади, психологічна реабілітація, психологічний тренінг, військовослужбовці, бойові дії, комбатанти.

Широкомасштабна збройна агресія Російської Федерації проти України та бойові дії, які відбуваються протягом останніх восьми років, негативно впливають на фізичне та психічне здоров’я комбатантів. За цих умов психіка військовослужбовців функціонує на межі власних психічних можливостей, а тривала участь в бойових діях може викликати розвиток посттравматичних стресових розладів. Тому своєчасно розроблені та практично впроваджені програми профілактики та контролю бойового стресу, психологічної реабілітації  військовослужбовців після участі у бойових діях дозволять істотно знизити психогенні травми, запобігти виникненню психічних розладів у комбатантів.

Аналіз, порівняння, узагальнення, систематизація та інтерпретація отриманих даних дозволили визначити показання та протипоказання до проведення психологічної реабілітації військовослужбовців після виконання завдань в бойових умовах, а також розробити, науково обґрунтувати та практично апробувати програму психологічної реабілітації комбатантів, основу якої складає психологічний тренінг відновлення психологічної безпеки особистості військовослужбовців. Всього у програмі психологічної реабілітації прийняло участь 70 військовослужбовців Національної гвардії України з усіх регіонів України, практична реалізація та апробація програми відбувалася протягом 2017 року. Для визначення ефективності програми психологічної реабілітації на початку та по її закінченню використовувалася психодіагностична методика «Діагностика психологічної безпеки особистості» (І. Приходько), а також по закінченню психологічного тренінгу «Анкета оцінювання ефективності заходів програми». Практична реалізація програми психологічної реабілітації комбатантів довела її ефективність: результати динаміки компонентів психологічної безпеки особистості  у середньому підвищилися на 16 %.

У результаті проведених заходів програми психологічної реабілітації комбатантів покращився, психічний стан військовослужбовців, відновити психологічні ресурси особистості та запобігти розвитку ментальних розладів.

Статті випуску №4

joomla3x