Интернет-магазин nachodki.ru
default_mobilelogo

Повний текст статті >>

Валентин Кердивар

доктор філософії в галузі психології. Національний університет цивільного захисту України

ORCID 0000-0001-6560-6028

 

DOI https://doi.org/10.52363/dcpp-2021.2.2

Ключові слова: ВПО, внутрішньо переміщена особа, переселенець, біженець, агресивність

У наш скрутний час, коли ведуться воєнні дії на сході України, коли майже півтора мільйони осіб були вимушені покинути власні домівки щоб знайти порятунку, коли існує постійна загроза, велика кількість громадян нашої держави постають перед проблемою перебування в екстремальних ситуаціях, переосмислювати події, які ще нещодавно вважалися неможливими. Перед науковою спільнотою постає необхідність всебічного дослідження психологічних складових внутрішнього переселення.

У статті розглядаються питання форм і рівнів агресивності, для дослідження яких застосовувались методики: опитувальник Басса-Дарки і проективний тест руки Вагнера та направленості агресивності, для дослідження якої застосовувались інтерв’ю та колірний тест відносин Еткінда. До вибірки досліджуваних увійшли 997 внутрішньо переміщених осіб з частини території Донецької та Луганської областей України, які були змушені покинути власні домівки у зв’язку із проведенням воєнних дій в період 2014 - 2019 років, та які наразі постійно проживають в м. Харків та Харківської області.

Аналіз результатів дослідження показників форм та рівнів агресивності в групі респондентів показав, що високі показники у більшості переселенців спостерігаються по таким формам, як: вербальна агресія, образа, дратівливість, непряма агресія та почуття провини. Також відмічаються загальні високі показники рівня агресії у даної категорії осіб.

Встановлено рівні направленості агресивності внутрішньо переміщених осіб до наступних категорій осіб: президент, уряд, місцева влада в пункті постійного проживання, волонтери, соціальні служби та місцеві громади нового місця проживання. Наведено можливі передумови та причини таких показників до вище перелічених категорій осіб, а також які негативні реакції вони можуть викликати в майбутньому.

Статті випуску №2

joomla3x