Наталія Оніщенко
доктор психологічних наук, професор. Національний університет цивільного захисту України
ORCID 0000-0003-3026-1650
DOI - https://doi.org/10.52363/dcpp-2022.3.12
Ключові слова: війна; психотравма; переживання; психотравмуюча ситуація.
В статті наводяться данні щодо вивчення особливостей сприйняття початку війни цивільним населенням міста Харкова. Аналізуються основні реакції мешканців міста на початок повномасштабного вторгнення ворога в Україну. Вивчається динаміка емоційних переживань громадян міста у перші дні війни, у дні, коли було розпочато активні бойові дії. Особливу увагу приділяється питанням сприйняття мешканцями міста факту початку війни з найближчим сусідом. Проводиться дослідження змістовних характеристик переживань людей на ситуацію, аналізується їх ставлення та індивідуальне розуміння того, що відбувається з ними.
Для реалізації мети в дослідженні було проведено структуроване інтерв’ю з цивільним населенням міста Харкова в перші дні повномасштабного вторгнення в Україну. Результати показали, що на початку війни основною реакцією на все, що відбувається і у чоловіків, і у жінок була розгубленість. Поряд з цим, домінували емоції страху та тривоги. Серед психофізіологічних реакцій на той час найбільш розповсюдженою можна назвати астенізацію або дефіцит сил. Сила та інтенсивність страху, який переживали респонденти, майже не змінювались з часом – ця емоція спостерігалась протягом всіх етапів дослідження.
Згідно отриманих результатів, у випробуваних було зафіксовано дію захисних психологічних механізмів, здебільшого за типом заперечення. Це, в свою чергу, заважало їх об’єктивній оцінці ситуації, що відбувалась навколо. Очікуваними, у зв’язку з цим, стали результати щодо помітного рівня виразності розгубленості у випробуваних стосовно своїх подальших дій – переважна більшість з учасників дослідження не розуміли, що їм робити далі. Було встановлено, що переважну більшість опитаних перш за все турбували питання безпеки членів своєї родини та збереження життя рідних людей.
Вивчення зазначених показників в динаміці дозволило встановити, що з часом, під впливом надпотужних стресових чинників відбуваються певні зміни в психічному стані людини.