Joomla шаблоны бесплатно http://joomla3x.ru
default_mobilelogo

Повний текст статті >>>

Олександр Тімченко

доктор психологічних наук, професор. Національний університет цивільного захисту України

ORCID 0000-0002-8733-8076

 

Дмитро Шашенков

ад’юнкт навчально-наукової лабораторії екстремальної та кризової психології НДЦ НУЦЗУ

ORCID 0000-0002-4836-7376

 

DOI - https://doi.org/10.52363/dcpp-2022.3.1

Ключові слова: психологія діяльності в особливих умовах, українське козацтво, боєздатність військ

У ХVII – XVIII ст. Україну називали в Європі країною козаків, а українців – козацькою нацією. Усі верстви її населення були просякнуті козацьким духом. Знищення Катериною ІІ козацтва, яке було становим хребтом українського народу, мало для нього жахливі наслідки, зрозуміти й усвідомити які ми досі так і не змогли.

Стаття присвячена аналізу ідей епохи українського козацтва (ХV – ХVІІІ століття), що і до сьогодні з успіхом використовуються науковцями та практиками в межах спеціальності 19.00.09 – «Психологія діяльності в особливих умовах». Серед основних козацьких стратегем, які не загубилися в вирові століть, авторами наукової публікації виділяються та обговорюються: військові хитрощі на полі бою і в районах бойових дій; особливості формування громадської думки про справедливість отаманів та дисциплінованість запорізького війська; пропаганда людяного ставлення до військовополонених і роз'яснення умов переходу до лав запорізького війська; використання психологічних прийомів у міжнародних контактах; морально-психологічні чинники оцінки боєздатності військ противника; організація розвідки і контррозвідки, умінням збирати й аналізувати інформацію, розповсюджувати дезінформацію; система козацького тіловиховання, тілесне і психофізичне загартування козаків тощо.

Автори сподіваються, що висвітлені у статті дані стануть у пригоді науковцям та практичним психологам сектору безпеки та оборони України і, особливо, під час Великої Вітчизняної війни українського народу проти російської агресії. 

Статті випуску №3

Статті випуску №7

joomla3x