Скачать бесплатные шаблоны Joomla
default_mobilelogo

Повний текст статті>>>

Тетяна Сальнікова

аспірантка ад’юнктури, Національний університет цивільного захисту України

ORCID 0000-0002-2668-8283

 

DOI - https://doi.org/10.52363/dcpp-2024.1.5

Ключові слова: військовослужбовці, мобілізовані цивільні, професійні військові, Я-концепція, соціопсихологічні особливості.

Актуальність проблематики постійного зіткнення військовослужбовців із значними психотравмуючими чинниками через перебування в досить екстремальних і надфізичних умовах (умови ведення активних бойових дій), через що вони піддаються значним психоемоційним та психофізичним перенапруженням і перенавантаженням обумовила вивчення емпіричним шляхом можливостей впливу їх соціопсихологічних та характерологічних характеристик на конструкти феномену особистісної Я-концепції. В статті, метою якої було емпіричне визначення соціопсихологічних характеристик військовослужбовців залежно від їх професійної підготовки та можливості їх впливу на конструкти їх особистісної Я-концепції було констатовано можливості впливу на окремі конструкти віко-статевих та характерологічних особливостей, інтенсивності бойового досвіду, умов виконання професійних навантажень, наявності та кількості поранень, родинних взаємовідносин, психологічних перенавантажень, належності таких осіб до рядового, сержантського та офіцерського складу та інших характеристик.

Формування вибірки респондентів реалізовувалося за допомогою традиційного опитування із застосуванням спеціально розробленого опитувальника визначення соціопсихологічних особливостей військовослужбовців, що знаходилися в кризових умовах ведення активних бойових дій. Вибірку респондентів склали 129 військовослужбовців які отримували реабілітаційні заходи: 106 осіб із числа мобілізованих цивільних та 23 – із середовища професійних військових.

Результати статистично значимо показали, що серед кадрових військових більша частка була жінок порівняно з мобілізованими цивільними на відміну від чоловіків, де їх більша частка відзначалася серед мобілізованих ніж серед кадрових військових. Статистично підтверджено, що серед кадрових військових переважали особи до 30 років і мали звання офіцера, а серед мобілізованих цивільних – 30–45 років і відносилися до рядового складу. Статистично значимо доведено відсутність родини у більшості професійних військових та її наявність серед більшості мобілізованих цивільних. Статистично доведено перевагу проходження служби на лінії зіткнення й значну кількість осіб із одним пораненням серед мобілізованих цивільних та знаходження переважно в тиловому забезпеченні й переважання відсутності поранень для групи кадрових військових.

Статті випуску №7

joomla3x